SUSUZ TARIM

admin

Çukurova Üniversitesi’nden bilim insanları, kuraklık tehlikesine karşı, suya ihtiyaç duymayan domates ve kavun türü geliştirdi.Küresel ısınma ve çeşitli faktörler neticesinde yağışların azalması ve su kaynaklarının tükenmesi karşısında, tarımda oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak için bilimsel çalışmalar yapan Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Daşgan, susuz ve çok az su ile yetişebilen kavun ve domates yetiştirmeyi başardı.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteğiyle 2010 yılında başlayan ‘Türkiye F1 Hibrit Sebze Çeşit ve Nitelikli Hat Geliştirme Projesi’ 4 yıl süren bilimsel ve deneysel çalışmalar neticesinde olumlu sonuçlandı. Projenin ortakları olan Çukurova Üniversitesi ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM), kuraklığa karşı yetişebilen yeni çeşitlerle özel sektörün de ilgisini çekti.

Topraksız domates yetiştirerek Türkiye’nin gündemine gelen Prof. Dr. Yıldız Daşgan, bu seferde susuz domates ve kavun yetiştirdi. Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri seralarında yetiştirilen ve olumlu sonuçlar alınan yeni türler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yıldız Daşgan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Enstitüleri ile ortaklaşa yürütülen projenin 4 yıldan beri sürdüğünü ve istenilen sonucu elde ettiklerini söyledi.

Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Daşgan, kavunlarda yürüttükleri araştırmanın TÜBİTAK tarafından desteklendiğini ve proje adının KAMAK Projesi olduğunu kaydetti.
Projede Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı TAGEM Enstitülerinde yer aldığını söyleyen Daşgan, kurumların dört yıldır ortak yürüttükleri bu projenin sonuna geldiklerini ifade etti.

Bahçe Bitkileri Bölümü olarak, projede iki iş paketleri olduğunu ve bunlardan bir tanesinin de kavunlarda kuraklığa dayanıklı kavun çeşidi geliştirmek olduğunu vurgulayan Daşgan, “4 yılın sonunda bu hedefimize ulaştık. Çok önemli hatlar çıktı. Çukurova Üniversitesi’nin kuraklığa dayanıklı hatları ile Antalya’daki BATEM’in toprak kökenli hastalıklara da dayanıklı kavunlarını melezledik. Şu anda hem su stresine ve kuraklığa dayanıklı, hem de toprak kökenli hastalıklara dayanıklı kavun çeşit adayları çıkarılmış durumda. Çeşitler özel firmalara gösterildi ve çok beğeni topladı” diye konuştu.

Az su ya da hiç su vermeden yetiştirilen yeni çeşitlerde verim ve kalitenin de arttığını belirten Prof. Dr. Daşgan, “Burada geliştirilen kavun çeşitleri normal koşullarda sulanan kavunların yarısı kadar su verildiğinde başarılı şekilde yetişiyor. Ve hatta hiç su vermeden bile yetiştirdik. Susuz yetiştirmede verim biraz azalmakla birlikte kalite artıyor. Çok daha tatlı renklerin oluştuğu başarılı kavunlar elde ettik. Yüzde 50 daha az su vererek de yetiştirebilirsiniz. Burada önemli olan susuzlukta verimi iyi, hastalıklara karşı dirençli, hem serada hem açık havada yetişmeye uygun çok iyi ıslah hatları oldu” ifadelerini kullandı.

Next Post

ŞAP HASTALIĞI

Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir hastalıktır. Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın mortalitesi düşük olmasına karşın yüksek morbiditeye sahiptir. Bu […]